
-
VŠETKO NAJLEPŠIE, DR. JANE!
3. apríla oslávila zakladateľka programu Roots & Shoots Dr. Jane Goodall 86. narodeniny. Nadácia Green Foundation, ktorá je exkluzívnym partnerom pre Jane Goodall Institute, jej preto praje všetko najlepšie a najmä veľa síl a zdravia.
Dr. Jane je mimoriadne inšpiratívna osobnosť, ktorá už pozitívne zasiahla do mnohých životov našich žiakov a ľudí na celom svete. Pripomeňmne si preto jej unikátny príbeh.
Príbeh Jane Goodall
Od útleho veku Dr. Jane milovala zvieratá a túžila si o nich prečítať všetky knihy. Jej obľúbené boli napr. Dr. Doolittle a Tarzan z džungle. Už vtedy chcela tráviť všetok svoj čas v lese ako Tarzan, ale on ju zradil a zobral si tú druhú, „hlúpu Jane“.
Ako Jane dospievala, jej záujem o štúdium živočíchov rástol. Vedela, že chce ísť do Afriky, aby mohla pozorovať šimpanzov priamo v džungli. Keď dostala pozvanie od spolužiačky navštíviť ju v rodnej Keni, vedela, že toto je jej šanca. Začala veľmi tvrdo pracovať ako servírka a sekretárka, aby si zarobila dostatok peňazí na tento výlet. Keby nepracovala tak tvrdo, nikdy by si nemohla dovoliť túto cestu.
V tom čase (okolo roku 1960) však nemohla Jane vycestovať len tak sama, ako mladá žena, do Afriky. Na jej cestách ju tak spočiatku sprevádzala mama. Akonáhle prišli do národného parku Gombe, v ktorom žili šimpanzy, utáborili sa a začalo sa pátranie. Jane každý deň putovala ďaleké kilometre, aby ich mohla vidieť a sledovať z blízka ich správanie. Nikto iný predtým neštudoval život šimpanzov takýmto spôsobom.
Nebolo to vôbec jednoduché. Zakaždým, keď si Jane myslela, že je už blízko tlupy, šimpanzy zmizli. Až takmer na konci svojho výletu sa jej konečne podarilo dostať sa k nim dostatočne blízko, aby mohla sledovať a pochopiť ich správanie. Zdokumentovala množstvo situácií z ich života, vrátane spracovania jedla, spánku, pohybu, ako aj rodinné vzťahy a sociálne interakcie medzi ich skupinami.
Taktiež si poctivo robila poznámky o ich emóciách a osobnostiach. Nazvala ich dokonca ľudskými menami. Medzi jej pozorovaniami bolo najväčšie zistenie to, že šimpanzy vytvárajú a používajú nástroje. Prvý z nich – tzv. alfasamec, ktorého nazvala David Greybeard, lovil pomocou stebla trávy termity. Od tohto objavu sa odrazili aj mnohí ďalší vedci. Naše porozumenie a rešpektovanie inteligencie živočíchov sa tak podstatne zvýšilo.
Spočiatku ju ostatní vedci nebrali vážne. Zdalo sa im hlúpe, že šimpanzy pomenúva ľudskými menami a hovorí o ich emóciách či dokonca charakterových črtách. Nakoniec bol však jej názor prijatý a stala sa jednou z najvýznamnejších vedkýň 20. storočia.
Potom, čo strávila takmer 30 rokov študovaním primátov v teréne, začala Dr. Jane cestovať po svete, kde o nich pravidelne rozpráva a vyučuje. Robí to, čo vždy chcela. Splnil sa jej detský sen.
Ako trávila Jane v Gombe stále viac času, začala si uvedomovať, že počet šimpanzov neustále klesá a že sú na pokraji vyhynutia. Rozhodla sa, že musí urýchlene urobiť niečo pre ich ochranu. V roku 1977 tak založila inštitút Jane Goodall na pokračovanie jej výskumu a vytvorila projekty, ktoré pomáhajú zlepšovať komunity ľudí v afrických krajinách. Tie sa pridali k jej poslaniu chrániť šimpanzy a zaistiť im lepšiu budúcnosť.
Počas ciest po celom svete, v rámci ktorých Jane šírila povedomie o šimpanzoch, sa stretla s množstvom mladých ľudí, ktorí boli nešťastní kvôli problémom vo svojich obciach alebo mestách. Cítili sa apatickí, lebo nevedeli, ako dané situácie riešiť. Ich budúcnosť im začínala byť ukradnutá. Dr. Jane to bolo veľmi ľúto a nechcela týchto mladých ľudí nechať v presvedčení, že sú celkom bezmocní. Rozhodla sa preto vytvoriť celosvetový program pre deti a mládež s názvom Jane Goodall´s Roots & Shoots, ktorý ich naučí ako meniť svet k lepšiemu.
V súčasnosti program funguje vo viac ako 100 krajinách, kde sa mladí ľudia aktívne zapájajú do zlepšovania svojho okolia či vlastných komunít. Tristo dní v roku je Jane na cestách po celom svete, aby mohla prednášať v mene šimpanzov, životného prostredia, prírody a spoločnosti. Pomáha tak ľuďom pochopiť, že aj jednotlivec môže niečo zmeniť. Na začiatku najmä vo svojom vlastnom okolí.
foto: William Waterway / Wikimedia Commons